2016. április 30., szombat

21 ok, amiért minden nyelvtanulónak vennie kéne egy Kindle-t

Azonnal vegyél egy Kindle-t! Vagy, ha most rögtön nem fér bele a költségvetésbe, akkor mondjuk holnap.

Szóval: 21 okot is tudok mondani, ami miatt minden haladó angol nyelvtanulónak rendelkeznie kell ezzel a csodaszerkentyűvel. Vagy hasonlóval.
Nézzük akkor!

A Kindle rendkívül előzékeny társ, lentebb megtudod miért
1. Kezdjük a legjobbal: fityisz a postaköltségre, a csomagokra való várakozásra. Rendeltem előtte is az Amazonról, hiszen a legjobb szakkönyvek csak ott elérhetők. De most: éljen a Kindle és az e-book!
2. Szemnek tényleg totál olyan, mint egy könyv. Legalábbis a Paperwhite típus. A lap színe, a betűk tintája. Képernyőn olvasni rossz (egy idő után), de a Kindle abszolút nem megerőltető a szemnek. Beleszerettem. Head over heels.
Disclaimer: egyébként papírrajongó vagyok! Fura, természetellenes vonzódást érzek a papírboltok, irodaszerek és írószerek iránt. A negyedik legjobb dolog abban, hogy van egy cégem, hogy unlimited irodaszert vehetek. De még engem is elcsábított ez a bestiális masina.
3. Saját szimpátia-szótárat vezettet veled! Megjelölhetsz egy különösen szerethető, vagy épp egy mély bölcsességgel átitatott bekezdést, mondatot, és elteheted magamnak egy mozdulattal. Lehet saját gyűjteményed csakis a neked tetsző angol mondatokból.
Én pl. utoljára ezt véstem bele: “Perfection is not when there is no more to add, but no more to take away.” = A tökéletesség nem az, amikor semmit sem tudunk hozzáadni, hanem amikor semmit sem tudunk már elvenni belőle.
4. Megmagyarázza, amit nem értesz. Ha furdal a kíváncsiság, hogy mit jelent egy szó, akkor a beépített szótár megmondja. Igaz, engem nem szokott furdalni a kíváncsiság, mert én úgy élvezem az olvasást, ha büntetlenül belemerülhetek a szövegbe, és semmi sem rángat ki onnan. De a lehetőség ott van, és ezt szeretem. Plusz: nyelvtanulóknak kiváló.
5. Rendkívül előzékeny társ. Minden angol szót eltárol nekem, aminek a magyarázatát kértem. És bármikor átnézhetem őket, ha kedvem szottyanna.
6. Közösségi sporttá teszi az olvasást. Csatlakozhatsz hasonszőrű emberekhez, akikkel megoszthatod a legjobb olvasmányokat. Követheted, mit olvas éppen Stephen King. Írhatsz okos ajánlásokat a kedvenceidről másoknak, és csak a goodreads.com regisztráció kell hozzá. Mázli, hogy be is építették.
VIGYÁZAT! Csapda! Ha van Goodreads profilod, akkor elkap majd az érzés, hogy fel kell tölteni a profilod kiolvasott könyvekkel…és csak olvasol…olvasol…
7. Mindig tudja, hol tartottál. Felnyitod a fedelét, és hopp! Ott van pont az a rész, ahol abbahagytad. Az összes könyvnél. (Ha te is olyan őrült vagy, mint én, és egyszerre több könyvet olvasol.) Digitális könyvjelző, ami sosem esik ki a könyvből.
8. Könnyű. Jelenleg 68 könyvem van rajta, és ezt viszem magammal mindenhova. Úgy kábé 10 deka. Próbáld meg bőröndben ugyanezt, és utána beszélünk!
9. Varázslatra is képes. Vettem egy szakmai könyvet az Amazonon péntek este 10 órakor. Bankkártyával fizettem. Aztán odasétáltam a tőlem pár méterre lévő Kindle-hoz (=max 5 másodperc), és ott volt rajtaaa! Az érzés: pótolhatatlan. Nincs kábelkeresés, összedugdosás, szinkronizálás, e-mailes visszaigazolások, letöltések. Csak a könyv. Imádom az Amazon Whispernetet!
Ps. Ez veszélyes is! Ha az Amazon már tudja a bankkártyád számát, akkor egyetlen klikk, semmi kérdés, semmi megerősítés, és már olvashatod is a könyvet az ágyban. Mostantól a kedvenc legveszélyesebb gombomra ez van írva: Amazon One-click Order.
10. Kitartó, hű társ. Az okostelefon állandóan lemerül. A Kindle nem. Bolygónyi távolságra álljon tőlem, hogy lebecsüljelek (még az is lehet, hogy jobban hiszek benned, mint te magadban), de fogadjunk, hogy te előbb lemerülsz, mint ő!
11. Olvasásra motivál. “Nahát! Már 12 százaléknál tartok? Pedig csak most kezdtem. Na, gyorsan eljutok 15%-ig, és akkor teszem csak le mára!” Motiváció tekintetben tisztára Duolingo.
12. Személyessé tehetsz bármely könyvet! Ha olvasás közben támad egy ragyogó, világmegváltó gondolatod, egyszerűen hozzáfűzöl egy jegyzetet ahhoz a részhez, ahol az ötlet megszületett. És nem kell hozzá összefirkálnod egy könyvet. Megvallom, én ezt mindenfélére használom, tele vannak jegyzetelve a könyveim.
Angol nyelvtanulós tipp: egy-egy szép mondatnak odaírhatod az általad megálmodott fordítását, vagy gyakorolhatsz úgy, hogy új mondatot szülsz vele, felteszel egy kérdést az adott bekezdésre…használd bármire!
13. Mert még a neve is kedves. Kindle. Na jó, ez nem igazi ok. És különben sincs semmi köze a kedvességnek a kindle angol szó jelentéséhez. De akkor is. Szerintem aranyos egybeesés.
14. Megspórolja a szemüveget. ;) Nagyobb karakter kell? Két koppintás, és a tiéd. Inkább fekve olvasnád a sorokat? Két koppintás, és máris hosszabbak a sorok. Egy könyvvel ezt csak akkor tudod megcsinálni, ha varázspálcával kopogtatod. Igaz, akkor valószínűleg egy kopp is elég.
15. Megmutatja, hány órát tölthetsz még együtt a könyvvel. Órára, percre pontosan kiírja, mennyi idő múlva fogtok elválni. Csak vigyázz, hogy a szövegre koncentrálj olvasás közben, ne a bal alsó sarokban kiírt várható olvasási időre. De legalább magaddal versenyeztet, nem mással.
16. Mert 58 Ft-ért is vehetsz könyvet. Ennyiről kaptam múltkor számlát az Amazontól. Akkor csak véletlenül bukkantam rá, de azóta láttam több Kindle-verzió leértékelést. Persze az eredeti könyv 10 dolcsi volt.
17. Igazodik a hangulatodhoz. Mondjuk, hogy belekezdesz egy romantikus könyvbe, de rájössz, most inkább gyilkolászós kedved van. Mit teszel? Odamész a könyvespolchoz, és választasz egy krimit. Na, ez a fürdőkádban ülve például picit macerás. A Kindle így csinálja: egy koppintás, ott a teljes könyvtár, még egy koppintás, ott az épp aktuális hangulatodnak megfelelő könyv… ööö, vagyis rögtön az a része, ahol abbahagytad az olvasását.
18. Ingyen könyveket ad. Ha rákattintasz a képernyőjén fent a bevásárlókocsi jelre, és beírod a keresőmezőbe: “free Kindle books”, akkor jó pár száz találat jön ki. Igen, mind ingyen van. És van közte jó is. Nehogy már pénzért kelljen vásárolnod…
19. Segít túlélni. Ismered az érzést? Vége egy jó könyvnek, savanyú arccal leteszed, és csak az üres, kétségbeejtő érzés marad: “Mi lesz most? Van értelme ezután egyáltalán élni???!?”
De a Kindle igazi terapeuta, és levezetést ajánl: megkér téged, hogy írd meg a véleményed a könyvről! Te könnyes szemmel elfogadod a segítő kezet, és egy melengető nekrológgal gyógyítod az artériásan vérző sebet a lelkeden, amit az érzéketlen szerző azzal okozott, hogy brutális módon elszakított szívednek kedves szereplőidtől…
20. Átrendezi az életed. Stabilan többet olvasok, mióta megvan. Pedig előtte sem voltam kispályás.
Nem mellesleg: tudtad, hogy ezt statisztika támasztja alá? A Kindle tulajdonosok 60%-kal több könyvet olvasnak, mint a papíralapú könyvek rajongói.
21. Le ne maradjon: én olyan helyen vettem, ahol már a vásárláskor kaptam hozzá 50 ingyen könyvet (sok magyar klasszikus is van a választhatók között!), így most végre magyarul is újraolvashatom a Büszkeség és balítéletet. Jelentem: magyarul is jó! ;)

Akkor e-book olvasásra fel, barátaim!
Mindhalálig.
Vagy, amíg valami új, még szerethetőbb technológia meg nem jelenik. ;)

Forrás: http://www.angolnyelvtanitas.hu/angolnyelvtanitas-blog/21-ok-amiert-minden-nyelvtanulonak-vennie-kene-egy-kindle-t

2016. április 3., vasárnap

Az Y-generáció uralja a könyvpiacot könyvvásárlás terén


Azt gondolnánk, hogy a legtöbb könyvet talán a 60 év felettiek vásárolják, akik ahelyett, hogy a neten szörföznének, inkább a lakás egy kis sarkában, olvasókuckójukban mélyednek el egy-egy irományban. Azonban a könyveladási adatokat vizsgáló vállalat, a Nielsen Book legutóbb felmérése szerint ma leginkább az Y-generáció olvas.


Az az Y-generáció, aki a Harry Potter bűvöletébe került már kezdetektől fogva, mikor az első kötetet kiadták. Ők azok a 25-34 közötti, és nem mellesleg nők, aki ma befolyásolják a könyvpiacot. Bár azóta már bőven kinőttek a mesevilágból, mára a varázslótanoncot felváltották a krimi történetekben szereplő nyomozók. Ugyanis az Y-generáció rendkívül érdeklődik a krimik iránt, emellett a thrillerekért (főként pszichothriller).


A Nielson Book kimutatta, hogy jelenleg a brit könyvpiacon megjelenő pszichothrillerek 67%-át 25-34 év közötti nők vásárolják.  De ami még meglepőbb, hogy mindezek fogyasztása közben felnőtt színezők pingálásával lazítanak. A színezés iránt feltámadt szenvedély 160 százalékkal lendítette fel a kézműves könyvek piacát a briteknél. A felmérési adatok azt mutatják, hogy tízből hét kifestőt nőknek adnak el, a teljes vásárlókör 31 százaléka pedig az Y generációból kerül ki. A Harry Potter-színezőből például kilenc hét alatt több mint 263 ezer példány fogyott a brit könyvpiacon.
A felmérésben szintén érdekes adat, hogy ez a generáció már kevésbé bizalmatlan a magánkiadású könyvekkel szemben: minden ötödik általuk vásárolt e-könyv magánkiadás: ez az arány sokkal magasabb, mint az egyéb korcsoportoknál. (Bár az a kutatásból nem derült ki, de a trend hátterében valószínűleg a Szürke-trilógia sikere áll, ami eleinte szintén magánkiadású e-könyvben jelent meg.)
Persze van, ami nem változik: a fogyókúrás témájú és életmód tematikájú könyvek töretlen népszerűségnek örvendenek. Az egészségről és fogyókúráról szóló kiadványok közel 70 százalékát még mindig a nők vásárolják, az eladásokban itt is a 25-34 év közöttiek dominálnak. Bár a színezőkönyvek még ennél is népszerűbben az utóbbi időben.
A Nielsen Book szerint tehát különösen fontos, hogy egy könyv a megfelelő módon jusson el ezekhez a nőkhöz, mert a vásárlóerejük a következő években egyre nő.

Forrás:http://hvg.hu/plazs/20160323_Ygeneracio_olvas_krimi_thriller_szinezo_nepszeru_olvasmany_2016_jo_konyv