2016. május 29., vasárnap

Ezért ne olvassunk tableten: LCD vs. E Ink kijelzők

Sokan a mai napig tabletet választanak olvasáshoz, pedig az LCD kijelző nem optimális a komfortos olvasásélményhez, sok energiát fogyaszt és ráadásul a szemet is fárasztja. Az e-könyv olvasók által használt E Ink technológia azonban mindezekre a problémákra megoldást jelent.

LCD vs. E Ink képernyő
Az LCD világos és színes képernyője elengedhetetlen az interneten való böngészés, filmnézés, játék élményéhez, azonban olvasás tekintetében számos hátránnyal rendelkezik a modern e-könyv olvasók által használt E Ink technológiával szemben. Több energiát fogyaszt, visszatükröződik, és a tévéhez hasonlóan fárasztja a szemet.

Az E Ink technológiával készült, speciális képernyők az LCD képernyőkkel szemben a nyomtatott papír hatását keltik, így teljes mértékben képesek szimulálni a papíralapú olvasást. Az E Ink kijelző fekete és fehér mikrogranulátumokkal töltött mikrokapszulákból áll. Amikor elektromos mező jön létre, a fekete vagy fehér granulátumok elmozdulnak, és így láthatóvá válnak az emberi szem számára.

Az E Ink kijelző fekete és fehér mikrogranulátumokkal
töltött mikrokapszulákból áll.
A belülről fénylő LCD kijelzőkkel ellentétben az E Ink képernyő kizárólag visszatükröződő fényt használ, csakúgy, mint az egyszerű papír. Emiatt az E Ink kijelzők teljes mértékben biztonságosak, hiszen a szemre való hatásuk olyan, mintha egy közönséges könyvet olvasnánk, vagyis órákon keresztül olvashatunk anélkül, hogy az megterhelő lenne.

Az LCD kijelzők frissítési gyakorisága jóval magasabb, mint az E Ink képernyőké – hiszen az utóbbiak csak a mikrogranulátumok elmozdítása során használnak fel energiát, de például ha filmet nézünk, ez az egyik legalapvetőbb követelmény. Ennek köszönhetően az E Ink kijelzővel rendelkező eszközöket nem kell gyakran feltölteni, akár heteken keresztül (5-10 ezer lapozásig) képesek működni egyetlen töltéssel. Egy átlagos e-könyv mérete 700 oldal, ami azt jelenti, hogy egyetlen töltés segítségével 7-14 darab e-könyv olvasható el. Hasonló körülmények között az LCD kijelzővel rendelkező eszközök maximum 2 napig képesek működni.

Fontos tehát, hogy különbséget tegyünk az e-könyv olvasó és a tablet között. Míg az előbbi egy kényelmes és biztonságos módot nyújt az olvasásra, addig az utóbbi a legmegfelelőbb a multimédiás tartalmak fogyasztására.
Forrás: http://www.digitalhungary.hu/e-volution/Ezert-ne-olvassunk-tableten-LCD-vs-E-Ink-kijelzok/1564/

Ha tetszett bejegyzésünk, kérlek likeold Facebook oldalunkat:



2016. május 25., szerda

Dobj el mindent, és olvass! program tanítja a gyermekeket arra, hogy az olvasás kikapcsolódás. Vagy mégse?

A napokban megjelent egy cikk arról, hogy a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének érsekújvári területi választmánya és társszervezők szakmai napokat tartottak, melyen a gyerekek olvasási szokása volt a téma. Említésre méltó kérdés. Az előadások egyikén szóba jött a Dobj el mindent, és olvass! program. Őszintén bevallom sose hallottam még erről a programról, de tovább olvastam a cikket, hátha rájövök.


A cikk szerint e program lényege, hogy „a magyar órákon egy megadott jelre a tanulók előveszik a regényüket, és tíz-tizenöt percig olvasnak belőle. A gyerekek megtanulják, hogy az olvasás kikapcsolódás, másrészt észreveszik, hogy az irodalom nem valami ósdi, értelmezhetetlen dolog”. Ennek egy részével egyetértek, miszerint az irodalom nem egy ócska, elavult időtöltés, azonban szerintem nem ezzel tanulják meg a gyerekek, hogy az olvasás kikapcsolódás. Hiszen a kikapcsolódás az a tevékenység, melyet szívesen, kedvvel csinálsz szabadidődben. Nem pedig egy megadott jelre az órán elő kell venned a könyvet és ha kell, ha nem, olvass tíz-tizenöt percig. Ha köteleznek valamire téged, abból nehezen alakulhat ki az a tevékenység, ami esetleg hobbivá, örömteli időtöltéssé válhat, de hát meglátjuk mi alakul majd ki a gyermekekben … Mégis úgy vélem egy játékos vagy kreatív program keretében (mint például a Könyvfészek című program, melyet korábbi posztunkban már említettünk) talán nagyobb hatékonyságot mutat majd.

De félreérthettem valamit a Dobj el mindent, és olvass! programmal kapcsolatban? Nektek mi a véleményetek erről?
Forrás: http://ujszo.com/online/regio/2016/05/23/a-gyerekek-olvasasi-szokasa-volt-a-tema

2016. május 21., szombat

Könyvfészek

Őszintén szólva tetszik, ha egy magánszemély, egy szervezet vagy akár egy egész város összefog és olyan akciót hirdet, mely olvasásra késztet minket, vagyis inkább kedvet csinál hozzá egy program keretében, mitöbb az még jobb, ha mindez ötletes, kreatív. Ilyen példaként említve a most aktuális „könyvfészek” kampány, mely május 18-tól indult.

Könyvfészek
Románia egyik városában, Nagykárolyban a nagykárolyi Kulturális Igazgatóság fejébe vette, hogy kampányt indít a szabadban való olvasás népszerűsítésére. E kampány a könyvfészek nevet kapta, merthogy a Nagykárolyi Kastély közelében faházikókat helyeztek el, benne sok-sok könyvvel, köztük nemcsak román, de magyar nyelvű olvasmányokkal.

A Nagykárolyi Kastély
A nagykárolyi Kulturális Igazgatóságnak ez a második próbálkozása a szabadban való olvasás kampányával kapcsolatban, ugyanis már tavaly is nagy sikereknek örvendetett ez az akció. De nemcsak a felnőttekre, hanem a kicsikre is gondoltak, mivelhogy gyermekeknek való olvasmányokra is lelhetünk a kiskuckóban, sőt ez a könyvfészek lejjebb is van, mint a többi.

Négy könyvfészek található a Nagykárolyi Kastély közelében, melyekben 14-14 könyv várja, hogy kézbe vegyék, így járókelők kedvükre válogathatnak a fészkekben található könyvek között. A nem mindennapi akció a nyár végéig tart, így kedvünkre mehetünk el (akár gyerekeinkkel) a szabadba sétálni és egy kis időre egy fa tövében megpihenni a könyvfészekből szerzett jó kis irománnyal.
Ti tudtok hasonló kampányokról, akciókról Magyarországon? Ha igen, írjátok meg nekünk üzenőfalunkon keresztül. 
Forrás: http://nagykaroly.szatmar.ro/Ujra_olvashatunk_a_szabadban/hirek/52815

A szabadban való olvasás kampány


2016. május 9., hétfő

Itt az új Kindle: Amazon Oasis akkumulátoros tokkal

A legújabb Kindle újításai közé tartozik, hogy akkumulátoros tokkal és egykezes olvasásra tervezték!

A Kindle Oasis néven futó készülék egyben a legkönnyebb Amazon e-könyvolvasó lett, melynek legvékonyabb pontja 3.4 mm, a legvastagabb pedig mindössze 8.5 mm. Az új szerkezet súlya 25 grammal könnyebb lett, mint a Kindle Voyage készüléké, tehát mindössze 131 grammot nyom. Ennek célja leginkább az volt, hogy hosszú átolvasott órák után is kényelmesen lehessen kézben tartani.
Kindle Oasis akkumulátoros tokkal

Az érintőképernyő használata mellett visszakerültek a gombok is a készülékre, így azok a Kindle felhasználók is nyugodt szívvel válthatnak e-könyv olvasót, akik megszokták a lapozó gombok használatát. 

Az innovációnak számító akkumulátoros tok által az eddigi pár hetes töltési periódus megduplázódik, akár több hónapig is bírja, a belső világítás használatától függően. A kiegészítő akkumulátorral a tok súlya 107 gramm. A prémium bőr tokot 11 db beépített mágnes kapcsolja a készülékhez, de egy mozdulattal akár el is távolítható az e-könyv olvasóról, ha nincs szükség a plusz akkumulátorra, illetve ha a tokban lévő akkumulátort külön szeretnénk feltölteni. A Kindle Oasis töltésekor mind a készülék, mind a tok akkumulátora egyszerre töltődik, használatkor a tokban lévő akkumulátor 100%-on tartja a készülék akkumulátorát, a tokban lévő akkumulátor lemerüléséig. 
Az új Kindle legvékonyabb pontja 3.4 mm

A szimmetrikus kialakításnak köszönhetően jobb és bal kezesek is ugyan úgy tudják használni a készüléket a beépített érzékelőnek köszönhetően, amely átfordítja a képernyőt. A memória mérete a többi Amazon e-könyv olvasóhoz hasonlóan 4 GB-os, ami bőségesen elegendő, akár az egész könyvtárunkat felmásolhatjuk a készülékre (1 MB-os átlagos mérettel számolva 3000 db e-könyv fér el a készüléken). 

Tehát idén jól felturbózták az új Kindle-t: kényelmes egykezes olvasás, forradalmasító akkumulátoros tok, felhasználóbarát kezelés (érintőképernyő + gombok), egyenletesebb megvilágítás, csillogásmentes kijelző. A megszokott magas színvonalat tartva pedig maradt a tű éles 300 DPI és a 4GB memória.

2016. május 3., kedd

Hódít az e-book, beszálltak a nyugdíjasok is

Egy felmérés szerint Magyarországon dinamikusan nő az e-könyvek eladásából származó bevétel: idén elérheti a 600 millió forintot. Igaz, hogy a nyomtatott könyvpiac évi 65 milliárdos bevételének ez még csak az egy százaléka, de ahhoz képest, hogy pár éve pár milliós volt a piac, ez dinamikus növekedést jelent.
E-book olvasó nyugdíjasoknak is
– Egy felmérés azzal a meglepő eredménnyel szolgált, hogy a digitális könyvpiacon megszólíthatók a nyugdíjhoz közeli, vagy már nyugdíjas korú emberek is, ugyanis ők azok, akik szeretik újraolvasni a magyar és világirodalmi klasszikusokat. Az e-book olvasó használatának megtanulásához segítséget igényelnek ugyan, ennek ellenére nő azoknak a hetven fölöttieknek a száma, akik e-könyveket olvasnak - mondta Bujtor László egy, a digitális olvasásról rendezett fórumon a budapesti könyvfesztiválon.

Mint mondta, a nyugdíjasok mellett a 10 és 20 év közötti korosztály körében növekszik az e-bookok iránti hajlandóság, aminek többek között az az oka, hogy a szüleik átgondolják: olcsóbb megvenni egy e-bookot a rajta ingyenesen található négyszáz könyvvel, mint megvenni az összes kötelező olvasmányt.

Bujtor László kifejtette: a piac növekedésére jellemző, hogy a négy évvel ezelőtt alakult cégük akkoriban egy terjesztővel és pár száz e-könyvvel indult, ma pedig már 1200 címük és 8 terjesztőjük van. Pár éve az e-könyv piaca éves szinten csak pár milliós bevételt hozott Magyarországon, de idén az éves bevétek eléri a 600 milliót, ami a nyomtatott könyvpiac évi 65 milliárdos bevételének az egy százaléka. Ez azt jelenti, hogy a bevétel évről évre duplázódik.
Nyomtatott kontra e-könyv
Azzal kapcsolatban, hogy az e-book veszélyt jelent-e a nyomtatott könyvekre, Bujtor azt mondta: vannak olyan területek, amelyeken a digitális hordozó nem lehet a könyv vetélytársa, ilyenek a gyerekkönyvek, az utazási könyvek, albumok és az ajándékkönyvek. Ám az e-book reális alternatíva a nyomtatott könyvvel szemben a szórakoztató irodalom, a lektűr és a krimi műfajában.
A fórumon részt vett Alekszandr Kovalenko régionális vezető, aki elmondta: a Papírontúl felmérése szerint a rendszeresen olvasók 44 százaléka rendelkezik digitális könyvolvasóval, és közülük 67 százalék már jobban szeret e-book olvasót használni, mint hagyományos könyvet. Közölte: a céget 2007-ben alapították, de már 35 országban van jelen Új-Zélandtól Brazíliáig, s a vállalat működtetésében fontos szerepet játszik, hogy maguk az alapítók is olyan emberek, akik rendkívül szeretnek olvasni.

http://nol.hu/kultura/hodit-az-e-book-beszalltak-a-nyugdijasok-is-1612609